آموزش, دسته‌بندی نشده, ست مادر و دختر, لباس مجلسی

بررسی تاریخچه تکامل لباس مجلسی از عهد باستان تا به امروز

مقدمه 

تاریخچه تکامل لباس مجلسی و بررسی آن امروزه برای افراد بسیاری جذاب و خواندنی است. زمانی که سیر تحولات پوشش زنان در مراسم مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهید، می‌توانید مدل‌های خاصی را استخراج کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید. پس اگر جزو طراحان یا خیاطان فعال در عرصه دوخت انواع لباس مجلسی هستید مطالعه این مقاله را از دست ندهید. مطالعه این مطلب باعث می‌شود که دیدتان نسبت به این حرفه و حتی نحوه انتخاب مدل لباس مجلسی مناسب با مراسم مختلف نیز تغییر کند. البته اگر جزو خانم‌های شیک‌پوش و خاص‌پسند هستید و دنبال بهترین مدل‌ها برای لباس مجلسی هستید نیز با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید تا شما را با ویژگی‌های یک لباس مجلسی مناسب و شیک آشنا کنیم.

لباس مجلسی چیست؟

موافق هستید قبل از اینکه درباره تاریخچه تکامل لباس مجلسی صحبت کنیم، در مورد اینکه هر کدام از این مدل لباس‌ها چه طراحی دارند و برای چه مراسمی کاربرد دارند، اطلاعاتی را کسب کنید؟

لباس مجلسی (Ballgown) به مدل لباسی رسمی و مجلل گفته می‌شود که بلندی دامن آن تا روی زمین کشیده می‌شود و همچنین دارای بالا تنه کاملا فیت و چسبان است. به طوری که اندام‌های بانوان کاملا برجسته شده و باعث خوش استایل شدن آنها می‌شود. این مدل لباس‌ها با پارچه‌های لوکس و گران قیمت دوخته می‌شود و اغلب روی آنها را با سنگ، مروارید و غیره کار می‌کنند. با توجه به اینکه پوشیدن لباس مجلسی در مناسبت‌ها و ایونت‌های رسمی، عروسی‌ها و مراسم بسیار مجلل طرفداران بسیاری دارد، امروزه بسیاری از برندهای معتبر آنها را با پارچه‌ها و متریال خاص تولید کرده و در بازار عرضه می‌کنند.

تاریخچه تکامل لباس مجلسی| ویژگی‌های لباس مجلسی

لباس‌ مجلسی یک لباس کاملا خاص و شیک است که در مراسم مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل لباس از نظر طرح، رنگ، نوع پارچه و مدل دوخت دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که باعث جذابیت بیشتر استایل افراد می‌شود. در گذشته لباس‌های مجلسی با قد بلند طراحی و دوخته می‌شدند، اما امروزه این مدل لباس‌ها با قد کوتاه نیز طرفداران زیادی دارند. این مدل لباس چون در مراسم‌های خاص پوشیده می‌شوند، در دوخت آنها از پارچه‌های ارزشمندی استفاده می‌شود تا جلوه بیشتری داشته باشند. البته برای تکمیل استایل خود همراه لباس مجلسی استفاده از انواع اکسسوری‌ها را در اولویت قرار دهید تا ظاهر شما کاملا بی‌نقص جلوه کند.

البته یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های لباس مجلسی مربوط به انتخاب رنگ آن می‌شود. بنابراین باید با توجه به سلیقه شخصی و محیطی که قرار است در آنجا این لباس را بپوشید رنگ مناسبی را انتخاب کنید تا جذابیت خاصی را در شما ایجاد کند.

تاریخچه تکامل لباس مجلسی|تفاوت لباس مجلسی با لباس شب

شاید در نظر عموم لباس مجلسی با لباس شب تفاوت چندانی نداشته باشد اما لازم است بدانید که وقتی تاریخچه تکامل لباس مجلسی را مورد بررسی قرار می‌دهیم بین این دو مدل لباس تفاوت‌های فاحشی وجود دارد. لباس شب در مراسم رسمی مانند عروسی پوشیده می‌شود و نوع طراحی آن به هنر و فرهنگ مردم اروپا و آمریکا باز می‌گردد. به طوری که در طراحی آن شده است که احساسات و عشق را به طرف مقابل منتقل کند. همچنین پارچه‌ای که در طراحی و دوخت لباس شب استفاده می‌شود، از نفیس‌ترین و گران‌ترین پارچه‌های موجود در بازار است. به طوری که پولک‌ها، سنگ‌ها و ملیله‌های رنگارنگ و پر زرق و برق کار شده روی لباس‌ها چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. این مدل لباس به صورت بلند همراه با یک نیم تنه و دامن متصل به آن طراحی می‌شود.

در این میان لباس‌های مجلسی به صورت تمام قد یا ماکسی تولید شده و تنوع بسیار زیادی دارد. بنابراین انتخاب یک لباس مجلسی مناسب می‌تواند به زیبایی شما در مراسم مختلف بیفزاید. چون دامن لباس مجلسی بسیار بلند طراحی می‌شود آزادی عمل شما را در مراسم مختلف می‌گیرد و باید هنگام راه رفتن، وقار و متانت خاصی را داشته باشید.

تا اینجا سعی کردیم اطلاعات کلی در مورد انواع لباس مجلسی در اختیار شما قرار دهیم تا هنگام خرید به جزییات بیشتری در مورد لباس‌ها توجه کنید و لباس مناسبی را برای مراسم‌های مختلف انتخاب کنید.

تاریخچه تکامل لباس مجلسی| سیر تحولات پوشش انسان‌های اولیه در عهد باستان

اگر بخواهیم نگاهی موشکافانه به تاریخ پوشاک و نوع پوشش انسان‌ها داشته باشیم باید بدانید که سیر تحولات آن به 4000 سال گذشته باز می‌گردد. افرادی که در این دوره زندگی می‌کردند اغلب برهنه بودند و تنها موی بدن آنها را از سرما و گرمای شدید محافظت می‌کرد. زمانی که نسل‌های اولیه آدمیان به رشد جمعیت رسیدند و نسل تکامل یافته‌ای را شکل دادند، سعی کردند با وسایلی مانند شاخ و برگ درختان، پوست و خز حیوانات و حصیرهای پارچه‌ای برای خود یک پوشش تهیه کنند. بر اساس تحقیقات انسان‌شناسان و بررسی تاریخچه تکامل لباس مجلسی به این مهم خواهیم رسید که نخستین لباس‌ها در 500 هزار سال قبل اختراع شد و مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در 30 هزار سال قبل از سوزن به عنوان وسیله‌ای برای گره زدن لباس‌ها به کار گرفته شد و زمینه دوختن لباس فراهم شد.

بر این اساس تاریخچه لباس به زمان‌های بسیار دور و به دوران عهد باستان بر می‌گردد. در آن زمان اغلب مردم لباس‌های بسیار گشاد می‌پوشیدند و هیچ نقش و نگاری در لباس افراد بی‌بضاعت دیده نمی‌شد. اما لباس افراد ثروتمند از جنس ابریشم و حریر بوده و از دوخت‌های زیبایی نیز بهره‌مند بوده است.

تاریخ پوشاک در ایران زمین

در رابطه با تاریخ پوشاک ایرانیان باستان می‌توان گفت که مردم این دیار دارای تمدن بی‌نظیری هستند و از هفت سال پیش از میلاد مسیح با استفاده از ابزار ریسندگی که آثار آن در غار کمربند واقع در بهشهر باقی مانده است اقدام به دوخت لباس می‌کردند. همچنین در شهر باستانی شوش واقع در استان خوزستان آثاری از پیدایش سوزن سوراخ‌دار مشاهده شده است. به طوری که اسکندر مقدونی با حمله به ایران اقدام به پوشیدن لباس‌های ایرانی کرده است. بنابراین از همان دوران ایران در زمینه پوشاک زبانزد بوده و نوآوری‌های بسیاری در این زمینه داشته است.

بررسی تاریخچه تکامل لباس مجلسی و نوع پوشش زنان در مجالس

زنان ایرانی از گذشته تا به امروز در زمینه پوشش اعم از چادر یا هر لباس دیگری سرآمد بودند و با استفاده از آنها خود را از دید افراد نامحرم می‌پوشاندند. به طوری که در موزه لوور فرانسه یک مهر سنگی مربوط به دوران هخامنشی وجود دارد که در آن تصویری از یک شاهزاده ایرانی را در حالی که چادر به سر دارد، دیده می‌شود و همچنین ندیمه و خدمتکارانش نیز سرپوش به تن کرده‌اند.

بر این اساس سیر تحولات مد و لباس و تاریخچه تکامل لباس مجلسی امروزه برای افراد بسیاری جذاب و خواندنی است و باعث می‌شود تا با دید گسترده‌تری مدل‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهند و انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشند.

با توجه به این واکاوی‌ها لباس مجلسی که به مدل و طرح امروزی رسیده، فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده است. صرف نظر از تاریخچه لباس مجلسی، لباس مجلسی به صورت پیچیده‌ای با مد روز ارتباط تنگاتنگی دارد و با ویژگی‌های خاصی خود را از لباس‌های روزمره متمایز می‌کند. بنابراین یک لباس مجلسی از یک فرم خاص پیروری می‌کند که زنانگی یک زن را تقویت کرده و تمام جذابیت او را نمایان می‌کند.

البته دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که نحوه لباس پوشیدن افراد طبق رویدادهای مختلف تاریخی تغییر کرده است اما با گذشت زمان همچنان برخی از معروف‌ترین مدل‌های لباس مجلسی و مدهای کلاسیک طرفداران خاص خود را دارد و گاهی طراحان با اعمال تغییرات جزئی از روند آنها پیروی می‌کنند.

در صورتی که تاریخچه مد و لباس را مورد بررسی قرار دهیم، خواهیم دید که اغلب گرایش‌های جامعه به سمت مد‌های خاص مربوط به ترجیحات فرهنگی و سلیقه گروه‌های خاصی از افراد مانند بازیگران، هنرمندان و غیره بوده است. البته رویدادهای اقتصادی و فرهنگی و سطح تعاملات مردم کشورها با یکدیگر نیز در نوع پوشش و مد و لباس آنها تاثیر مستقیم می‌گذارد.

 

 

تاریخچه تکامل لباس مجلسی در صنعت مد و پوشاک جهان

در بررسی تاریخچه تکامل لباس مجلسی به این نکته خواهیم رسید که در هر دهه براساس حال و هوای حاکم مدهای مختلفی مورد توجه قرار گرفته است تا به سبک لباس‌های امروزی رسیده است. از این رو اگر قصد تفحص درباره تاریخچه مد و لباس مجلسی دارید باید صنعت  مد و پوشاک جهان را بهتر بشناسید. چرا که بسیاری از سبک لباس‌ها و لوازم جانبی در ابتدا در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته شکل می‌گیرد و به مرور به دیگر کشورها رسوخ می‌کند.

بنابر نظر مورخان دسته مجزایی در صنعت و مد در قالب لباس مجلسی از اواسط دهه 1820 شکل گرفت و عوامل فرهنگی مانند افزایش تولید پارچه، رونق صنعت نساجی، گسترش صنعت پوشاک و افزایش طراحان حرفه‌ای در این مقوله نیز تاثیر داشته است. به طوری که در این دهه مجلات مد و لباس محبوبیت زیادی در میان زنان اروپایی و امریکایی پیدا کردند. در این مجلات انواع مدل‌های لباس‌ اعم از لباس مجلسی، لباس شب، لباس روز، لباس ساحلی، لباس شام، لباس پیاده‌روی و دیگر مدل‌ها در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شد.

سیر تحولات لباس مجلسی از سال 1820 تا 1899

در طول دهه 80 به عنوان سال‌های آخر قرن نوزدهم، لباس مجلسی زنان به طرز شگفت‌انگیزی دچار تحول شده است و از مدل سیلوئت X شکل آغاز و با مدل‌های ساعت شنی به تکامل رسید. در این دوره لباس مجلسی مدل خود را از سبک‌های رایج روزانه می‌گرفت و هنوز نشانه‌هایی از سادگی در آنها نمود داشت.

تاریخچه تکامل لباس مجلسی از سال 1900 تا 1945

در سال‌های اولیه قرن نوزدهم میلادی شاهد پیشرفت خارق‌العاده‌ای در لباس مجلسی زنانه بودیم. به طوری که در این دهه زنان جوان از استقلال و آزادی بیشتری در جامعه بهره‌مند شدند و توانستند برای نخستین بار به مهمانی‌ها و مراسم رسمی پا بگذارند. با بررسی تاریخچه تکامل لباس مجلسی به نکته خواهیم رسید که لباس‌های مجلسی از جنس‌ها، رنگ ها و مدل‌های مختلفی پیروی می‌کردند و سبک‌های امپراتوری و فلاپر بیشترین طرفدار را داشته است. در این دوره زنان معمولا پیراهن‌های کوتاه با دستکش‌های بلند به تن می‌کردند و البته سلیقه افراد در استفاده از آنها بسیار مهم بوده است.

از دیگر ویژگی‌های لباس مجلسی در این دوره می‌توان به یقه‌های عمیق و گشاد، آستین‌های کوتاه و دامن‌های پیچیده با لایه‌های متعدد اشاره کرد اما طول دامن‌ها با توجه به نوع مدل‌ها متفاوت بود. از جمله پارچه‌های مورد استفاده برای دوخت این لباس‌ها می‌توان از پارچه ابریشمی و ساتن‌های بسیار انعطاف‌پذیر و مخمل‌های مجلل و تافته نام برد. همچنین طراحان لباس‌های مجلسی را با چین‌کاری، گلدوزی، توری، پولک و مروارید، حاشیه، قیطان و قلاب‌زنی تزئین می‌کردند.

بر این اساس از سال 1930 به بعد لباس‌های مجلسی دچار تغییر و تحول‌های جدیدی شدند و ماهیت آنها کاملا عوض شد. پیراهن‌های بلند، تنگ و باریک با برش‌های دلپذیر جایگزین پیراهن‌های کوتاه مجلسی شدند. بنابراین لباس‌های مجلسی کارایی و محبوبیت دو چندانی پیدا کردند و با سلیقه اغلب افراد سازگار بود و آنها را در تمام مراسم و مهمانی‌های رسمی نیز می‌پوشیدند.

 

تاریخچه تکامل لباس مجلسی از سال  1945 تا 2000

در آستانه قرن بیستم میلادی گزینه های زیادی برای لباس مجلسی ظاهر شد و این مدل لباس‌های شیک اغلب قد بلندی داشتند و از پارچه‌های نرم، چسبنده و بافتنی دوخته می‌شدند. همچنین با پولک‌ها، مهره‌ها یا تکه‌های پلاستیکی و گلدوزی تزئین می‌شدند تا جلوه بیشتری داشته باشند. بنابراین استفاده از رنگ‌های روشن و پر جنب و جوش با زرق و برق فراوان بیشتر مورد استقبال بود و اغلب زنان حرفه‌ای و بازیگران این سبک لباس مجلسی را می‌پسندید.

البته در دهه 1950 سبک لباس مجلسی فرانسوی بیش از همه مورد استقبال قرار گرفت و ملیت‌ها و قومیت‌های مختلفی این سبک پیراهن‎ها را به تن داشتند. بر این اساس در بررسی تاریخچه تکامل لباس مجلسی چنین آمده است که طراحان در دهه 1970 تا 1990 میلادی برای جلب نظر علاقه‎‌مندان به هنر و پوشیدن لباس‌های متفاوت و دلپذیر مجموعه‌های بسیار زیبایی را به نمایش گذاشتند که با استقبال چشمگیری از طرف مردم مواجه شده است.

 

 

تاریخچه تکامل لباس مجلسی از سال ۲۰۰۰ تا کنون

از سال 2000 میلادی تاکنون شاهد مدل‌های متنوعی از لباس‌های مجلسی زنانه بوده‌ایم و افرادی مختلفی از سبک مدل‌های کلاسیک و مد روز تا لباس‌هایی نه چندان پوشیده و خیلی کوتاه و بلند استقبال کردند و در هر دوره‌ای متناسب با سبک و سلیقه آن دوره، مدل‌های جدید و متفاوتی را مشاهده خواهیم کرد.

امروزه لباس مجلسی محدود به رویدادهای رسمی مانند عروسی، جشن‌های تولد، دورهمی‌ها، مجالس و مراسم خاص شده است. بنابراین یک لباس مجلسی بدون شک شامل یقه کوتاه، بدنه اندامی، بازوهای برهنه و دامن‌های مجلل است که توجه همه را به تمام زیبایی زن جلب کند و به افزایش جذابیت او کمک بیشتری کرده باشد.

پس با بررسی تاریخچه تکامل لباس مجلسی می‌توان سال 2000 میلادی به بعد را عصر طلایی در طراحی لباس مجلسی معرفی کرد که ایده‌های بسیار نو و خلاقانه برای طراحی انواع پیراهن به کار گرفته شده است و سبک‌ها و انواع مختلفی لباس برای مراسم متنوع در بازار وجود دارد که هر شخص مناسب هر موقعیتی، می‌تواند از آنها استفاده کند.

نکات مهم در انتخاب لباس مجلسی

حالا که به طور کامل با تاریخچه تکامل لباس مجلسی آشنا شدید، لازم است نکاتی را بدانید که در هنگام انتخاب لباس مجلسی شیک و مناسب می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین مدل را خریداری کنید.

مدل مناسب لباس

مطمئنا شما نیز مانند هر خانم شیک پوش با فرم بدن خود آشنا هستید و می‌دانید که دقیقا چه مدل‌ لباس مجلسی می‌تواند زیبایی اندام شما را به رخ بکشد. در این رابطه فرم‌های ایده‌آل و مورد نظر خود را لحاظ کنید و در بین مدل‌های روز موجود در بازار یکی از بهترین‌ها را انتخاب کنید.

برای آشنایی کامل تر راجب انواع لباس مجلسی اینجا کلیک کنید.

پارچه مرغوب

امروزه دوخت لباس توسط خیاط ممکن است نتواند نیاز شما را از نظر شیک‌پوشی و خوش دوخت بودن برآورده کند، بنابراین در انتخاب لباسی مجلسی علاوه بر طراحی خاص به پارچه مناسبی که آن پیراهن دوخته شده است نیز توجه کنید. در این بین پارچه‌هایی از جنس لمه، حریر، مخمل، ساتن، دانتل و کرپ برای دوخت لباس‌های مجلسی می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

رنگ لباس و هماهنگی آن با رنگ پوست

شاید بارها برای شما هم پیش آمده باشد که با پوشیدن یک رنگ خاص، احساس زیبایی بیشتری داشته باشید. این رنگ دقیقا همان ایجاد هماهنگی مناسب با پوست بدن است. اگر هنگام خرید لباس مجلسی به این مورد توجه داشته باشید، می‌توانید از با ظاهری زیبا در انظار ظاهر شوید.

 تجهیزات جانبی و اکسسوری‌ها

جالب است بدانید که بررسی تاریخچه تکامل لباس مجلسی به اینجا ختم نمی‌شود. بلکه از دهه 1920 تا 2000، لوازم جانبی و اکسسوری‌ها در صنعت مد و لباس بسیار تغییر کرده است اما هرگز از محبوبیت جواهرات کم نشده است. همچنین اغلب افراد استفاده از کلاه، کراوات، پاپیون، کیف‌های دستی فانتزی برای مهمانی‌ها را در اولویت قرار می‌دادند. پس متناسب با مدل لباسی مجلسی که انتخاب کرده‌اید همواره از اکسسوری‌ها و زیورآلات و لوازم جانبی دیگر برای تکمیل استایل خاص خود استفاده کنید.

تاریخچه تکامل لباس مجلسی| تاریخچه ست مادر و کودک

در بررسی تاریخچه ست مادر و کودک به این نکته خواهیم رسید که طراحان اروپایی هر ساله کالکشن‌های ست لباس مادر و کودک را معرفی می‌کنند و قدمت این نوع لباس‌های ست و محبوبیت آنها به قرن حاضر می‌رسد. اغلب مادران دوست دارند که دختر آنها شبیه به خودشان و پسر دلبندشان شبیه پدرش در مراسم و مهمانی‌ها ظاهر شوند. اما در این بین ست لباس مادر و کودک از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

به همین دلیل بسیاری از مادران تا زمانی که کودک آنها هنوز کوچک است و قدرت انتخاب ندارد، خودشان در مورد نوع لباس پوشیدن او تصمیم می‌گیرند، اغلب نیز برای یکبار هم شده ست لباس مادر و کودک فوق‌العاده جذاب را امتحان می‌کنند. ست کردن لباس دختر بچه‌ها با مادرشان واقعا ایده جالب و بامزه‌ای به نظر می‌رسد و تا زمانی که باعث ناراحتی و آسیب به سلامت کودک نشود، می‌تواند پیوند محکمی بین مادر و کودک ایجاد کند.

در بررسی تاریخچه تکامل لباس مجلسی و هنگام انتخاب ست لباس مادر و کودک باید به اینکه توجه داشته باشید که لباسی که مخصوص بزرگسالان طراحی می‌شود، اغلب از نظر جنس و شکل ظاهری و طرح برای کودکان مناسب نیست و ممکن است آنها را در راه رفتن و حرکت کردن دچار مشکل کند. به جای این کار، بهتر است لباس‎هایی مشابه و مناسب برای خود و کودک دلبند خود در نظر بگیرید. همچنین هرگز به زور و اجبار، لباسی را به تن فرزند خود نکنید. حتما راحتی و میزان تمایل او را هم در پوشیدن لباس‌های مختلف در نظر داشته باشید تا با شما همکاری لازم را داشته باشد.

برای مشاهده انواع ست های مادر و کودک زیباپوشان اینجا کلیک کنید.

تاریخچه تکامل لباس مجلسی| بهترین لباس مجلسی را از کجا بخریم؟

امروزه مزون‌ها و فروشگاه‌های مختلف در زمینه فروش حضوری و آنلاین انواع لباس مجلسی فعالیت دارند که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. یک لباس مجلسی باید دارای طرح، رنگ، مدل، پارچه و دوخت مناسبی داشته باشد و بتواند تمام نیاز و سلیقه یک خانم شیک پوش را پوشش دهد.

از این رو لباس مجلسی زنانه با تنوع زیادی از نظر پارچه‌ها و مدل‌ دوخت وجود دارد که هر کسی می‌تواند مدل مورد نظر خود را طبق سلیقه، بودجه و موقعیتی که قرار است از آن لباس استفاده کند، انتخاب کند. در صورت نیاز به خرید لباس مجلسی برای مراسم مختلف می‌توانید به وب سایت ما مراجعه کنید و از بین مدل‌های متنوع متناسب با سبک و سلیقه خود یک لباس مناسب را انتخاب کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب با بررسی تاریخچه تکامل لباس مجلسی دریافتیم  که با جهانی شدن و تغییرات گسترده جامعه بشری در سال‌های گذشته، صنعت مد و لباس با این تغییرات کنار آمده است و دچار تحولات عظیمی شده است. در این رابطه همچنان طراحان لباس از مدل‌های کلاسیک الهام می‌گیرند و با اعمال تغییراتی مدل‌های جدید امروزی را نمایان می‌کنند. تمام سبک‌های متداولی که در لباس مجلسی رایج است بر فرم بدن زنان تمرکز دارد و لباس را متناسب با دور کمر تا انتهای دامن جلوه می‌دهند.

امروزه با گسترش فناوری و تکنولوژی فرصت مناسبی برای افراد اعم از طراحان، خیاطان و شیک پوشان فراهم شده است تا بتوانند از نوع پوشاک و طراحی آنها در سایر کشورها و در طول تاریخ مطلع شده و از آنان الهام بگیرند.

 

برای مشاهده جدیدترین و شیک ترین لباس های مجلسی زیباپوشان اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *